2022 Fixtures

2022 Club & External Competitons

This is a list of the Men's, Ladies', Junior and Open Competitions for 2022 plus SCGC Home Team events and any externally organised events that the Club is hosting. Please note these fixtures may change due to unforeseen circumstances.

DAY DATE EVENT TIME TEE
Saturday 1 January Captains' Drive-In 12 noon  
Sunday 2 January      
Monday 3 January      
Tuesday 4 January      
Wednesday 5 January      
Thursday 6 January Ladies Competition 10:00-11;30 Red
Friday 7 January      
Saturday 8 January 4BBB Stableford 07:45-12:00 Yellow
Sunday 9 January      
Monday 10 January      
Tuesday 11 January      
Wednesday 12 January      
Thursday 13 January Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 14 January      
Saturday 15 January      
Sunday 16 January      
Monday 17 January      
Tuesday 18 January      
Wednesday 19 January      
Thursday 20 January Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 21 January      
Saturday 22 January      
Sunday 23 January 4 Man Team Stableford 07:40-12:20 Yellow
Monday 24 January      
Tuesday 25 January      
Wednesday 26 January      
Thursday 27 January Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 28 January      
Saturday 29 January Singles Stableford (Q) 07:30-12:30 Yellow
Sunday 30 January      
Monday 31 January      
Tuesday 1 February      
Wednesday 2 February      
Thursday 3 February Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 4 February      
Saturday 5 February      
Sunday 6 February      
Monday 7 February      
Tuesday 8 February      
Wednesday 9 February      
Thursday 10 February Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 11 February      
Saturday 12 February 4BBB Stableford 07:20-13:30 Yellow
Sunday 13 February      
Monday 14 February      
Tuesday 15 February      
Wednesday 16 February      
Thursday 17 February Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 18 February      
Saturday 19 February      
Sunday 20 February      
Monday 21 February      
Tuesday 22 February      
Wednesday 23 February      
Thursday 24 February Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 25 February      
Saturday 26 February      
Sunday 27 February Singles Stableford (Q) 07:10-13:50 Yellow
Monday 28 February      
Tuesday 1 March      
Wednesday 2 March      
Thursday 3 March Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 4 March      
Saturday 5 March      
Sunday 6 March      
Monday 7 March      
Tuesday 8 March      
Wednesday 9 March      
Thursday 10 March Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 11 March      
Saturday 12 March 4BBB Stableford 07:00-14:00 tbc
Sunday 13 March      
Monday 14 March      
Tuesday 15 March      
Wednesday 16 March      
Thursday 17 March Ladies Competition 12:30-14:00 *** Red
Friday 18 March      
Saturday 19 March England v Ireland tbc Yellow
Sunday 20 March      
Monday 21 March      
Tuesday 22 March      
Wednesday 23 March      
Thursday 24 March Lady Capt. v Lady V.Capt. 12:30-14:00 Red
Friday 25 March      
Saturday 26 March Capt. v V. Capt. 09:00-12:00 Yellow
Sunday 27 March Singles Stableford (Q) 07:00-14:00 Yellow
Monday 28 March      
Tuesday 29 March      
Wednesday 30 March      
Thursday 31 March Ladies Stableford 12:30-14:00 Red
Friday 1 April      
Saturday 2 April      
Sunday 3 April      
Monday 4 April      
Tuesday 5 April      
Wednesday 6 April      
Thursday 7 April Ladies Riley Lee Medal (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 8 April      
Saturday 9 April MacKenzie Singles Medal (Q) (Free Entry) 07:00-15:00 White
Sunday 10 April      
Monday 11 April      
Tuesday 12 April      
Wednesday 13 April      
Thursday 14 April Ladies Stableford 1 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 15 April      
Saturday 16 April      
Sunday 17 April      
Monday 18 April      
Tuesday 19 April      
Wednesday 20 April      
Thursday 21 April Ladies Bogey 1 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 22 April      
Saturday 23 April Singles Medal (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 24 April DCGU Capt v V. Capt. 10:30-12:00 White
Monday 25 April      
Tuesday 26 April      
Wednesday 27 April Anderson v Brancepeth 13:00-14:30 Red
Thursday 28 April Ladies Coronation 4'somes 12:30-14:00 Red
Friday 29 April      
Saturday 30 April      
Sunday 1 May Spring Medal - Horsley Rose Bowl (Q) 07:00-15:00 White
Monday 2 May      
Tuesday 3 May      
Wednesday 4 May      
Thursday 5 May Ladies May Lowery Medal (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 6 May Pro Am tbc  
Saturday 7 May Spring Stableford - Lol Atkinson Trophy (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 8 May Ladies Centenary Cup (Q) 12:30-13:30 Red
Monday 9 May      
Tuesday 10 May Seaton Senior Salver (Open) 08:00-14:00 Yellow
Wednesday 11 May      
Thursday 12 May Ladies Stableford 2 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 13 May      
Saturday 14 May Ladies Open 08:30-15:00 Red
Sunday 15 May 1st Gray Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 16 May      
Tuesday 17 May      
Wednesday 18 May Anderson v Castle Eden 13:00-14:30 Red
Thursday 19 May Ladies Bogey 2 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 20 May Sivewright v Blackwell Grange 13:00-14:30 Red
Saturday 21 May Ian Alderson Trophy Stableford (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 22 May      
Monday 23 May      
Tuesday 24 May Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 25 May      
Thursday 26 May Ladies Stableford 3 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 27 May DCLGU Championship 07:00-16:00  
Saturday 28 May DCLGU Championship 07:00-16:00  
Sunday 29 May DCLGU Championship 07:00-16:00  
Monday 30 May      
Tuesday 31 May      
Wednesday 1 June Sivewright v Crook 13:00-14:30 Red
Thursday 2 June Ladies Medal (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 3 June      
Saturday 4 June Seaton Salver (Scratch Open) Course Closed All Day White
Sunday 5 June Secretary's Pen Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 6 June      
Tuesday 7 June      
Wednesday 8 June      
Thursday 9 June Ladies Stableford 4 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 10 June Anderson v Tyneside 13:00-14:30 Red
Saturday 11 June Bogey - Thomlinson Challenge Cup (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 12 June      
Monday 13 June      
Tuesday 14 June Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 15 June Sivewright v Ingleby Barwick 13:00-14:30 Red
Thursday 16 June Ladies Daily Mail 4'somes 12:30-14:00 Red
Friday 17 June Anderson v Woodham 13:00-14:30 Red
Saturday 18 June      
Sunday 19 June Thomson Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 20 June      
Tuesday 21 June      
Wednesday 22 June      
Thursday 23 June Ladies Bogey 3 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 24 June Sivewright v Teesside 13:00-14:30 Red
Saturday 25 June      
Sunday 26 June 2nd Gray Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 27 June      
Tuesday 28 June Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 29 June      
Thursday 30 June Ladies Stableford 5 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 1 July      
Saturday 2 July Lytham Trophy Medal (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 3 July Durham County Boys v Yorkshire Boys tbc  
Monday 4 July      
Tuesday 5 July      
Wednesday 6 July Tourism Week 09:30-14:30 Yellow
Thursday 7 July Ladies Medal 12:30-14:00 Red
Friday 8 July      
Saturday 9 July Members' Invitation 4BBB Stableford 10:00-14:00 White
Sunday 10 July Members' Invitation 4BBB Stableford 07:00-15:00 White
Monday 11 July      
Tuesday 12 July Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 13 July      
Thursday 14 July Ladies Ping 4BBB 12:30-14:00 Red
Friday 15 July      
Saturday 16 July      
Sunday 17 July 3rd Gray Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 18 July      
Tuesday 19 July      
Wednesday 20 July      
Thursday 21 July Ladies Bogey 4 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 22 July Macmillan Charity Day 07:00-16:00 Yellow
Saturday 23 July Big Match v Brancepeth (H) tbc tbc
Sunday 24 July      
Monday 25 July      
Tuesday 26 July Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 27 July      
Thursday 28 July Ladies Championship Rnd.1 12:30-14:00 Red
Friday 29 July      
Saturday 30 July Club & Div.2 Championship Rnd.1 08:00-14:00 White
Sunday 31 July Club & Div.2 Championship Rnd.2 - Div.3 & 4 Championship 07:00-15:00 White / Yellow
Monday 1 August      
Tuesday 2 August      
Wednesday 3 August      
Thursday 4 August Ladies Championship Rnd.2 12:30-14:00 Red
Friday 5 August      
Saturday 6 August R&A Quaich Medal (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 7 August Festival Week Open 08:00-15:30 White
Monday 8 August Festival Week Open 08:00-15:30 Yellow
Tuesday 9 August Festival Week Open 08:00-15:30 Yellow
Wednesday 10 August Festival Week Open 08:00-15:30 Yellow
Thursday 11 August Festival Week Open 08:00-15:30 Yellow
Friday 12 August Festival Week Open 08:00-15:30 Yellow
Saturday 13 August      
Sunday 14 August 4th Gray Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 15 August      
Tuesday 16 August Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 17 August      
Thursday 18 August Sivewright Pendant & Putter Medal 12:30-14:00 Red
Friday 19 August      
Saturday 20 August Centenary Medal (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 21 August      
Monday 22 August      
Tuesday 23 August      
Wednesday 24 August      
Thursday 25 August Stableford 6 (Q) - Lady Captaiin's Day 12:30-14:00 Red
Friday 26 August      
Saturday 27 August      
Sunday 28 August Seniors' Medal (over 50) - Jack Lithgo Trophy 07:00-15:00 Yellow
Monday 29 August      
Tuesday 30 August Midweek Mixed Stableford (Q) 07:00-18:00 Yellow
Wednesday 31 August      
Thursday 1 September Ladies Medal (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 2 September      
Saturday 3 September Members' Memorial Stableford (Q) (Free Entry) 07:00-15:00 White
Sunday 4 September      
Monday 5 September      
Tuesday 6 September      
Wednesday 7 September      
Thursday 8 September Ladies Bogey Final (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 9 September      
Saturday 10 September Play Offs tbc  
Sunday 11 September      
Monday 12 September      
Tuesday 13 September      
Wednesday 14 September      
Thursday 15 September Ladies Stableford 7 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 16 September      
Saturday 17 September      
Sunday 18 September Singles Medal (Q) 07:00-15:00 White
Monday 19 September      
Tuesday 20 September      
Wednesday 21 September      
Thursday 22 September Ladies Invitation Day 12:30-14:00 Red
Friday 23 September      
Saturday 24 September Autumn medal - Ropner Rose Bowl (Q) 07:00-15:00 White
Sunday 25 September      
Monday 26 September NoE Amateur Championship (Practice Day) 10:00-13:00 White
Tuesday 27 September NoE Amateur Championship Course Closed All Day White
Wednesday 28 September NoE Amateur Championship Course Closed All Day White
Thursday 29 September NoE Amateur Championship Course Closed All Day White
Friday 30 September      
Saturday 1 October      
Sunday 2 October Autumn Stableford - David Lithgo Memorial Trophy (Q) 07:00-15:00 White
Monday 3 October      
Tuesday 4 October      
Wednesday 5 October      
Thursday 6 October Ladies Stableford 8 (Q) 12:30-14:00 Red
Friday 7 October      
Saturday 8 October 4 Man Team tbc  
Sunday 9 October      
Monday 10 October      
Tuesday 11 October      
Wednesday 12 October      
Thursday 13 October Ladies Competition 12:30-14:00 Red
Friday 14 October      
Saturday 15 October      
Sunday 16 October      
Monday 17 October      
Tuesday 18 October      
Wednesday 19 October      
Thursday 20 October Ladies Competition 10:00-11:30 *** Red
Friday 21 October      
Saturday 22 October Singles Stableford (Q) tbc  
Sunday 23 October      
Monday 24 October      
Tuesday 25 October      
Wednesday 26 Ocotber      
Thursday 27 October Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 28 October      
Saturday 29 October      
Sunday 30 October      
Monday 31 October      
Tuesday 1 November      
Wednesday 2 November      
Thursday 3 November Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 4 November      
Saturday 5 November 4BBB tbc  
Sunday 6 November      
Monday 7 November      
Tuesday 8 November      
Wednesday 9 November      
Thursday 10 November Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 11 November      
Saturday 12 November Ladies AGM    
Sunday 13 November      
Monday 14 November      
Tuesday 15 November      
Wednesday 16 November      
Thursday 17 November Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 18 November      
Saturday 19 November Wine & Spirits 4BBB Stableford 08:00-12:30 Yellow
Sunday 20 November      
Monday 21 November      
Tuesday 22 November      
Wednesday 23 November      
Thursday 24 November Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 25 November      
Saturday 26 November      
Sunday 27 November Turkey Trot 4BBB Stableford 08:00-12:30  
Monday 28 November      
Tuesday 29 November      
Wednesday 30 November      
Thursday 1 December Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 2 December      
Saturday 3 December Wine & Spritis 4BBB Stableford 08:00-12:30 Yellow
Sunday 4 December      
Monday 5 December      
Tuesday 6 December      
Wednesday 7 December      
Thursday 8 December Ladies Xmas Stableford 10:00-11:30 Red
Friday 9 December      
Saturday 10 December      
Sunday 11 December Turkey Tro 4BBB Stableford 08:00-12:00 Yellow
Monday 12 December      
Tuesday 13 December      
Wednesday 14 December      
Thursday 15 December Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 16 December      
Saturday 17 December      
Sunday 18 December      
Monday 19 December      
Tuesday 20 December      
Wednesday 21 December      
Thursday 22 December Ladies Competition 10:00-11:30 Red
Friday 23 December      
Saturday 24 December      
Sunday 25 December      
Monday 26 December      
Tuesday 27 December      
Wednesday 28 December      
Thursday 29 December      
Friday 30 December      
Saturday 31 December